• CZĘSTE PYTANIA

• Wybór nazwy domeny
• Jak to się dzieje że strona wyświetla się 24 godziny na dobę?
• Rejestracja domeny a hosting (hosting - utrzymywanie)
• Parkowanie domeny
• Co to znaczy "zarejestrować domenę"?
• Kiedy płacę za rejestrację domeny?
• Ile trwa rejestracja domeny?
• Adresy internetowe w języku ojczystym
• Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
• Procedura rejestracji domeny
• Gdzie mogę sprawdzić status moich domen i płatności?

 

Wybór nazwy domeny
Powinieneś znać nazwę domeny (strony internetowej), którą pragniesz zarejestrować (np: twojanazwa.pl). Nazwa powinna byc przemyślana, powinna kojarzyć się z Tobą, nazwą Twojej firmy lub typem działalności, jaką prowadzisz. Należy pamietać, że domena jest wartością unikalną i nie istnieją dwie identyczne domeny, więc pośpiech przy ich rejestracji jest wskazany. Domeny rodzajowe określające rodzaj działalności lub bezpośrednio związane z produktem dają porównywalnie znacznie większe korzyści plasując ich właściciela na "głównej ulicy" w wirtualnym świecie. Posiadanie własnej domeny zwiększa dostępność serwisu - część internautów "strzela" szukając strony firmowej poprzez kojarzenie nazwy i rozszerzenia, np. www.firma.pl.

Jak to się dzieje że strona wyświetla się 24 godziny na dobę?
Aby Twoja strona wyświetlała się w sieci Internet oprócz tego, że jest wykonana, to zawartość całego dokumentu powinna być umieszczona na komputerze który jest podłączony do sieci internet 24 godziny na dobę. Taki komputer nazywamy serwerem www.
Na serwerze przechowywana jest zarówno zawartość strony, jak i poczta elektroniczna. Umożliwia to magazynowanie informacji dowolnej wielkości. Inni użytkownicy podczas Twojej nieobecności łączą się z Twoim serwerem www, odczytują zawartość Twojej strony, pozostawiają dla Ciebie pocztę. Ty po włączeniu swojego komputera łączysz się ze swoim serwerem i odbierasz pocztę.

Rejestracja domeny a hosting (hosting - utrzymywanie)
W tym miejscu bardzo istotna uwaga. Należy wiedzieć, że posiadanie domeny nie jest w jakikolwiek sposób zwiazane z koniecznością wyboru konkretnego serwera.
Rejestracja domeny jest pewną procedurą, która mówi o tym, że nabywają Państwo prawa do jej wyłączności i dysponowania nią w indywidualny sposób. Jednym słowem być jej włascicielem to jedno, a utrzymywać ją na serwerze to odrębna sprawa. Proces rejestracji głównie dotyczy prawa własności (lecz również uwzględnia tzw. hosting czyli miejsce przechowywania treści strony). Jeśli nie jesteś zdecydowany lub zorientowany podczas procedury rejestracji jaki hosting jest dla Ciebie najlepszy, możesz domenę tylko zaparkować, a poźniej uzupełnisz dane dotyczące hostingu (opiekuna technicznego). Domena może być w dowolny sposób przenoszona między serwerami różnych dostawców usług tak, że odbiorca nie zauważa zmian i problemów z dostępem do zasobów.

Parkowanie domeny
Parkowanie domeny jest usługą przeznaczoną dla osób, które nie chcą w tej chwili publikować własnych stron, chcą jednak zarezerwować domenę internetową do przyszłego wykorzystania. Parkowanie polega na bezpłatnym użyczeniu naszych serwerów DNS dla potrzeb utrzymania domeny. Po wpisaniu jej w przeglądarce stron internetowych oglądający zobaczy stronę tymczasową zaparkowaną na naszym serwerze domenę można w każdym momencie wykorzystać do stworzenia serwisu WWW, kont pocztowych i innych usług.

Co to znaczy "zarejestrować domenę"?
Rejestracja domeny nie jest równoznaczna z jej wykupieniem - co roku operatorzy domen pobierają za nią opłatę, a jeśli ta nie zostanie uiszczona - kasują domenę. Najprościej więc porównać rejestrację domeny do dzierżawy na czas nieokreślony.

Kiedy płacę za rejestrację domeny?
Zgodnie z regulaminem na 21 dni przed terminem wygaśnięcia domeny na adres podany podczas rejesracji domeny wysyłana jest pocztą e-mail faktura pro-forma. Za domenę należy zapłacić zgodnie z dokumentem przed terminem jej wygaśnięcia.

Ile trwa rejestracja domeny?
Ogólnie zależy to od operatora - przyjęło się, że rejestracja lub przeniesienie domen krajowych (...pl) trwa do 5 dni roboczych. W przypadku rejestracji nowych domen staramy sie to robić w kila minut do kilku godzin od wpłynięcia pieniędzy na konto.

Adresy internetowe w języku ojczystym
Z poniższego adresu można bezpłatnie pobrać wtyczkę aby dostosować swoją przeglądarkę.
http://www.idnnow.com/index.jsp

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
Można to sprawdzić w naszej bazie WHOIS >>>
W przypadku domen polskich w bazie nie ma danych osób prywatnych (ze względu na obowiązujące prawo).

Procedura rejestracji domeny
Krok 1
Wybierz nazwę którą chcesz zarejestrować i sprawdź jej dostępność dla innych rozszerzeń.
W tym kroku wybierasz domeny dla trzech typów rozszerzeń dowolnego np.: . .pl Oraz z pola wyboru dla domen funkcjonalnych i regionalnych.
Krok2
Wybierz nazwy które chcesz zarejestrować, dodaj inne nazwy, poznaj ceny.
W tym kroku pojawiają się wszystkie dostępne domeny wybrane w kroku pierwszym, oraz istnieje możliwość zrezygnowania z wybranych domen lub dodania kolejnych. W kroku tym przy każdej domenie ustawiony jest okres na jaki chcesz rejestrować 1, 2 lub 3 lata.
Po wybraniu wszystkich domen przyciskamy "Rejestruj zaznaczone".
Krok 3
Uzasadnienie prawa do posługiwania się domeną.
Tu uzasadnienie wybieramy z listy lub wpisujemy własne.
Krok 4
Rejestracja nowego użytkownika lub logowanie.
Jako nowy użytkownik serwisu przechodzisz przez proces rejestracji tylko raz zakładając sobie własny login i hasło. Podajesz dane typu: osoba fizyczna czy firma, potem zależnie od potrzeb dane osobowe lub firmowe, adres, telefon, e-mail , NIP, REGON, PESEL... Jeśli już kiedyś się rejestrowałeś, Twoje dane są w naszej bazie i nie musisz ich wypełniać wystarczy się zalogować, pominiesz wtedy krok 5 i znajdziesz się w 6.
Krok5
Opiekun techniczny, hosting
Ta część to część wybitnie techniczna, i można przez nią przejść na dwa sposoby. Jeśli ma się pojecie o hostingu zna serwery nazw i dane firmowe oraz kontaktowe opiekuna technicznego to wchodzimy w zakładkę hosting i wypełniamy wszystkie pola. Jeśli nie mamy o tym pojęcia lub po prostu nie mamy czasu , ten punkt zawsze można uzupełnić później. Należy wtedy skorzystać z zakładki parkowanie. Parkowanie jest bezpłatne przez 30 dni i w tym czasie należy podjąć decyzję co do oferty hostingu. Wciśniecie zakładki parkowanie podstawia serwery automatycznie i przenosi do kroku 6.
Krok6.
Potwierdzenie danych i wysłanie wniosku
Proszę uważnie przeczytać potwierdzenie danych i potwierdzić dane oraz wydrukować fakturę proformę , która należy opłacić w okresie do 7 dni. Po opłaceniu faktury domena z zarezerwowanej otrzyma status zarejestrowanej. Status zarezerwowanej widać po zakończeniu kroku 6 pod linkiem przeglądarka.

Gdzie mogę sprawdzić status moich domen i płatności?
Zapraszamy do zapoznania się z panelem administracyjnym. W rozdziale "Twoje domeny" można zobaczyć swoją zarezerwowaną domenę, oraz wydrukować dowód wpłaty / polecenie przelewu. Wszystkie dokumenty księgowe są jednocześnie wysyłane na adres e-mail podany przy rejestracji.

 

• Zarejestruj domenę >>
• Cennik rejestracji i odnowień >>